
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.69 mm |
| Termination | Crimp |
| Diameter | 9.53 mm |
| Material | Copper |
| Packaging | Reel |
| Depth | 11.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Type | Closed End |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Clear |
| Gender | Female |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Copper |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG to 10 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Material | Nylon |
| Wire Gauge (Max) | 10 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
| Plating | Tin |
| Termination Style | Crimp |
| Insulation Diameter | 9.53 mm |
| Body Plating | Tin |
| Insulated Wire Support | No |
| Number of Wire Entries | 1 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Government Qualified | No |
Stock: 2781
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59156
Ext.Price$0.59156
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59156 | $0.59156 |
| 1000 | $0.39437 | $394.37000 |
